Az ünnepélyes tanévnyitót követően tanulóink szeptember 3-án vehették birtokba a jelentős átalakuláson keresztülment iskolaépületet. Sokan várakozásteljes izgalommal, többen pedig a nyár mulandóságán való kesergés hangulatával érkeztek az első napokban. A vakáció gondtalan, kötetlen napjai után bizony nehéz tudomásul venni, hogy a szorgalmas helytállás időszaka következik.

Az átmenet, az akklimatizáció időszakának nehézségeit az idei tanév kezdetén is egy tematikus programsorozattal igyekeztünk megkönnyíteni. Iskolánk névadója, Szent István király előtt tisztelegve egy időutazásra invitáltuk a gyerekeket, amelynek segítségével igyekeztünk minél hitelesebben bemutatni számukra a XI. századi ember mindennapjait. A tavalyi hasonló rendezvényünk az államalapítást, a kereszténység felvételét, valamint István király törvényeit helyezte a vizsgálódás középpontjába. Az idei évben pedig érzékeltetni kívántuk, hogy az István király által generált változások milyen hatással voltak az egyszerű ember hétköznapjaira. A délelőtti tanórákon széleskörű ismeretátadás zajlott a témában, délutánonként pedig projektmunkában egy korabeli falu megformálása, földvárak megalkotása késztette összehangolt munkára az osztályokat. Szerda délután a lovagi hétpróbán az erő, az ügyesség mérettetett meg, csütörtökön pedig egy középkori forgatagba csöppentek a diákok. A tizenkét különböző elfoglaltságot biztosító állomáshelyen játékos, interaktív formában juthattak érdekes információkhoz, készíthettek korabeli használati tárgyakat vagy az íjászkodás keretein belül célba találhattak. A Pinceszínház művészeinek közreműködésével – akik kerettörténetet biztosítottak a rendezvénynek – és külső segítőink a Móra Ferenc Múzeum régész-történész munkatársa, Molnár Csilla, régész szakértőnk Berta Norbert, a természet patikáját felvonultató Sutka István atya, a hagyományőrzők lelkes csapata Sováczkiné Vidács Ibolya és Frank Dezső vezetésével, a Nyugdíjas Egyesület önkéntes palacsintakészítői, valamint a Csodás Hagyatékunk Egyesület munkatársai közös helytállással mozgalmas, élménydús délutánt biztosítottak diákjaink számára. Ezúton köszönjük a Szatymazért Alapítvány és a szatymazi Önkormányzat támogatását, az anyagi feltételek megteremtését.

2018. szeptember 03-07.