Idén szeptember második napján indult az új tanév. Iskolánk tanévnyitó ünnepséggel ünnepelte az új évet, amelyet Faragó Antal Gáborné vett a kezébe és irányításával több pedagógus együttműködéséből született meg az ünnepi műsor.
A szokásokat megtartva idén is bevonultak a zászlók, volt vers, ének és iskolánk igazgatója Barna Károlyné is köszöntötte a 2024-25-ös tanévet. Nem csak a tanévet és az iskolába visszatérő diákokat köszöntöttük, hanem az első osztályosokat is, akik idén először léptek be az intézmény kapuján immáron iskolásként. Ilyenkor szokás a fogadalomtétel, amelyet idén Árva Kata 8. osztályos tanuló vezetett. Emellett a 8. osztályosok kitűzőt ajándékoznak iskolánk újdonsült diákjainak, amelyen az iskola jelképe látható, valamint ajándékban is részesültek. Ezúton is köszöntjük őket a szatymazi Szent István Katolikus Iskolában. A tanévet megnyitó harangszó nem csak az elsősöknek, hanem minden egyes tanulónak szólt iskolánkban. Ezúton is köszöntünk mindenkit újra itt és kívánjuk, hogy a tanév éppoly sikeres és élményekkel teli legyen, ahogyan nyáron megálmodtátok.

 

Tisztelt Polgármester Úr, Tisztelt Világi Elnök Úr, Tisztelt Óvodavezető Főigazgató Asszony, Tisztelt Vendégeink, Kedves Diákjaink, Tisztelt Szülők és Tisztelt Kollégák!
Szeretettel köszöntöm Önöket/Benneteket iskolánk idei tanévnyitó ünnepségén.

Jó volt reggel végignézni a mosolygós, pihent, kissé meglepett arcokat. Remélem, hogy mind diákjaink, mind pedig kollégáink feltöltődve, kipihenve, várakozással telve kezdik majd meg az új tanévet.
Tanévnyitó van.
Nyitunk. Mit is jelent nyitni, kinyitni, megnyitni, nyitottá válni, vagy egyszerűen csak nyílni… mondjuk nyílni, mint a virág csak úgy bele a világba – elébe állni bárminek, ami jön, ami jönni akar, aminek jönnie kell.
Ebben a tanévben a KULCS lesz az a szimbólum, amely végigkísér bennünket. A Szent István témahéten az osztályok elkészítik saját kulcsaikat, amely a megismerést, a tudást is jelképezi. De utal Szent István királyunk kulcsfontosságú döntéseire, amelyek napjainkig hatnak nemzetünkre. A kulcsok megjelennek a pápa címerpajzsán is. Ez Péternek mint az Egyház sziklaalapjának ígért oldó és kötő hatalom jelképe: „Neked adom a mennyek országának kulcsait, amit megkötsz a Földön, megkötött lesz a mennyekben is, és amit feloldasz a Földön, feloldott lesz a mennyekben is”.
Az iskola kapuja megnyílt, legyünk mi is nyitottak, még nyitottabbak, ne féljünk attól, hogy sebezhetővé válunk közben, de tudjuk, hogy amikor jobban nyitunk a környezetünkre több olyan dologgal, emberrel is találkozhatunk, melyek meglephetnek bennünket. Ha nyitottak vagyunk megnő a világ, kitárulnak a lehetőségek, megtapasztalható az önbizalom. Ne féljünk nyitottnak lenni, attól tartva, hogy ami elér az rossz, az fáj, mert az új tapasztalatok csak még több lehetőségre és választásra adnak újabb és újabb esélyt.
A nyitottság maga az élet, melynek átélésével megszabadulhatunk félelmeinktől és akkor bátrak leszünk. Ha már bátrak vagyunk, akkor merünk bízni egymásban, a világban, abban, amit mi itt közösen – szülők, tanárok – a gyermekekért, és az ő egészséges fejlődésükért, a bennük rejlő képességek és lehetőségek kibontakoztatásáért teszünk.
Az idei nyár sem telt el tétlenül iskolánkban. Nyitottak voltunk az újra, a szépre, a jóra, a hasznosra.
– épületgondnokunk – Kónya András és segítői az iskola mellékhelyiségeit újította fel és fertőtlenítette,
– az osztálytermek padlózata is fényesen és tisztán, bevonó védőréteggel várja a tanulókat, akik remélem, hogy a széklábakkal és asztallábakkal nem sértik fel az aljzatborítást,
– az ebédlő épület és kiszolgáló helyiségeinek elkoszolódott falai öltöttek új ruhát a napokban Szász Péter és munkatársai segítségével, a fenntartó Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság pénzügyi támogatásával,
– 47 tanulói padot újított fel adományként az Antares Hungary Kft. – újra élvédőzték a kopott asztallapokat, remélem, hogy a matató tanulói kezek nem szedik le ezeket.
Az elmúlt napokban Kollégáim dekoráltak, díszítettek osztálytermet és folyosót, hogy hívogató, kellemes környezet várja növendékeinket. Az iskola előkertje is felújítás alatt áll, a magas ágyások konzerváló kezelése folyik. Szeretném kérni kis- és nagy diákjainkat, hogy becsüljék meg és vigyázzanak iskolánk berendezési tárgyaira és helyiségeire!
A tárgyi feltételeken túl közösségünkben is történt változás.
Szeretettel köszöntöm nevelőtestületünkben új Kollégáinkat:
– Gergely Kata Viola angol-spanyol szakos nyelvtanárt, aki az angolórákon túl az iskolai könyvtári feladatokat is ellátja,
– Pölös Gábor testnevelés-földrajz szakos tanárt, aki a szaktárgyak tanításán túl az 5.a osztály osztályfőnöki feladatait is ellátja.
Kívánok munkájukhoz jó egészséget és kitartást!
Új diákok is érkeztek osztályainkba:
A 26 fő belépő első osztályost és új diákjainkat is szeretettel köszöntöm.
Így 235 tanulóval, 24 fő teljes állású pedagógussal, 4 fő szaktárgyi óraadó kollégával, 3 fő gyógypedagógussal, 3 fő nevelő-oktató munkát segítő alkalmazottal és 7 fő iskolai működést segítő dolgozóval kezdjük meg a tanévet.

 

Kedves Diákok!
Az iskola segíti a céljaitok elérését. Használjátok fel a rendelkezésre álló 183 tanítási napot arra, hogy gyarapodjon tudásotok, hogy testi és szellemi képességeitek kibontakozzon, hogy iskolai közösségünkben megtaláljátok a helyetek, egymás megbecsülésével és egymást segítve formáljátok emberi kapcsolataitokat.
A kis elsősökre mindannyian figyeljetek! Segítsétek őket eligazodni a reggeli ügyeleten, a szünetekben, az ebédlőben, a rendezvényeken!
Az elmúlt héten találkoztam az iskolába jövő növendékeinkkel. Bátran állíthatom, hogy nyitott, figyelmes, szófogadó kisdiákokkal találkoztam. Örömmel töltött el, hogy jószívűen és érdeklődően vett részt minden gyermek Gabi néni játékos foglalkozásán. Bízom benne, hogy tanévzárón sok-sok ügyes kis elsős diákkal foghatok kezet a jutalomkönyv átadáson. Kívánok Sándorné Lajkó Gabriella osztályfőnöknek és osztálytanító társának Dékányné dr. Balogh Andreának sok örömöt és sikerekben gazdag tanévet!
Szeretném hálás köszönetünket kifejezni a szatymazi Barackvirág Óvoda nagyszerű nevelő munkájáért Marótiné Balogh Zita főigazgató asszonynak.
Abban is biztos vagyok, hogy nyolcadikosaink is jól sáfárkodnak az utolsó általános iskolai évükkel. Bölcsen döntenek és mindent megtesznek a sikeres továbbtanulás érdekében. Ehhez Kollégáim is minden segítséget megadnak. Éljetek a lehetőségekkel! Hiszen előkészítő órákat, felkészítő foglalkozásokat és versenyfelkészítéseket, szakköröket is tartanak tanártársaim. Higgyétek el, hogy mi is büszkék vagyunk az elért sikereitek kapcsán. Sőt, a középiskolai visszajelzések is örömmel töltenek el bennünket, amikor azt látjuk, hogy megállták tanítványaink a helyüket a választott középiskolában, sőt későbbi életútjukon is.
A nyári szünidőben közel 50 tanuló vett részt Zánkán az Erzsébet-táborban. Bitterné Benkó Ilona és Szalma János Kollégáimmal, Etelka nénivel és Tariné Gyöngyike nénivel megtapasztaltuk, hogy a gondtalan tábori élményeken túl, milyen nemes és önzetlen lelkületű diákjaink vannak.
Kitüntetésben és jutalomban részesül az Erzsébet-táborban tanúsított önzetlen és segítőkész magatartásáért:
1. Móra Milán 7.a osztályos tanuló,
2. Árva Kata 8.a osztályos tanuló,
3. Rácz Anna 8.b osztályos tanuló.

 

Kedves Szülők!
Örülünk annak, hogy bíznak bennünk. Higgyék el, hogy nevelőtestületünk és az iskola valamennyi dolgozója minden nap azon fáradozik, hogy gyermeküket szeretettel és türelemmel terelgesse a hasznosítható tudás megszerzése felé, és olyan alapvető emberi értékek mentén nevelje őket nap, mint nap, mint a kölcsönös tisztelet, a kötelességtudat és a felelősségvállalás betartása. Iskolánkban fontosnak tartjuk azt is, hogy hittel és önmagunk és mások megbecsülésével végezzük feladatainkat. Ehhez kérjük a szülői ház támogatását, hogy annak a közös célnak az elérésében egymást támogatva jussunk el, amely gyermekük fejlődését és sikerességét elősegíti. Nyitva van minden nevelőtársam és az iskolavezetés ajtaja közös problémáink és gondjaink megoldására.
Ennek érdekében a nevelőtestülettel összhangban szeretném kérni, hogy:
– a szülői igazolásokat előre jelentsék be, és ne utólag, hetekig vadássza az osztályfőnök, hogy mit is szerettek volna,
– először a szülői napokat – 5 nap – vegyék ki, és utána kérvényezzék az igazgatói igazolást, amely évente egyszer kérhető,
– most már a KRÉTA rendszeren keresztül lehet orvosi igazolást leadni, ezt az orvosnak is jelezzék,
– vegyék komolyan az igazolásokat, ne legyen igazolatlan hiányzás, mert következményei vannak, amit rendelet szabályoz.
Bizonyára mindenki hallotta az elmúlt hetekben, de kiemelem, hogy a tanulók nem hozhatnak be az iskola épületébe mobiltelefont és okosórát, amely kép- és hangrögzítésre/ internetelérésre alkalmas eszköz. Most már törvény által is előírt rendelkezés ez. Kivételt képez az a diák, akinek egészségügyi okokból kell használnia ilyen eszközt. A többieknek le kell adnia a portán, ezt már tavaly is alkalmaztuk. Igazgatói figyelmeztetést és ennek fokozatait kapja azonnal az a tanuló, aki nem tartja be ezt a törvényi szabályozást. A Házirendünkkel összhangban van szúró-, vágó-, gyújtó- és kábító-, bódító- és élvezeti eszközök és termékek behozatalának tiltása is. Ebben az esetben is szigorúan járunk el. Törvény született ezzel kapcsolatban is.
A nyitás szóval kezdtem. Tehát: Nyissunk! Higgyünk! Legyünk bátrak! Bízzunk!
Szabó Lőrinc szavaival élve:
„ falba léptem, – s ajtót nyitott a fal!
S láttam, történnek néha jó csodák,
amikért élni érdemes, tovább
botladozni máson s magamon át,
egyszerre sírva s egyszerre kacagva,
emberi sorsom hálásan fogadva,
mint égi kedvest, aki ha kiválaszt,
akkor szeret igazán, ha kifáraszt.
…ha érezzük, hogy nehéz, akkor talán jó úton járunk”

 

Tisztelt Vendégek, Kedves Diákok, Szülők és Kollégák!
Szent-Györgyi Albert mondta, hogy „olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája”.
Ezzel a zárógondolattal, sok sikert kívánva mindenkinek, köszönöm meg megtisztelő figyelmüket, és egyben a 2024-2025-ös tanévet hivatalosan megnyitom.