A szatymazi Szent István Katolikus Általános Iskola közössége 2022. november 25-én (pénteken) külhoni iskolásokat és kísérő tanáraikat fogadta a „Járd végig!” program keretében. Ebből az alkalomból lehetőségünk nyílt 21 fő 12-15 éves magyar diákot fogadni és közösségi programot szervezni számukra.

Iskolánk 6-8. évfolyamos tanulói karácsonyi asztaldíszt készítettek a kárpátaljai gyerekekkel, együtt társasjátékoztak, valamint a települések – Bátyú és Szatymaz – jelenkori és régmúltra visszatekintő jellemzőiről beszélgettek itt tartózkodásuk ideje alatt. Megtudhattuk, hogy Bátyún 1-9. évfolyamig Líceumban tanulnak magyar nyelven a gyerekek. Településük Kárpátalja egyik legnagyobb vasúti csomópontja. Híres szülötte Simon Menyhért költő, hírlapíró. Iskolájuk az ukrán-orosz háború alatt 150 fő menekültnek adott szállást és menedékhelyet. Azt is megtudtuk a közös teázás és csemegézés során, hogy úgy indultak el a négynapos magyarországi kirándulásra – amelyet az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő EFOP 3.10.1 Járd végig! projekt állomásaként szervezett meg -, hogy már 24 órája nem volt a beregszászi térségben villanyáram, így teljes sötétségben, fűtés és víz nélkül töltötték napjukat az indulás előtt. A kis csapatot és pedagógus kísérőiket nagy szeretettel fogadtuk egy kis baráti időtöltésre intézményünkben. A szatymazi felső tagozatosok megtapasztalhatták, hogy a bennünket sújtó megszorító intézkedések ( 20 Celsius fok a tantermekben, takarékos villany- és vízhasználat stb.) kellemetlenségei eltörpülnek a háborús viszonyokhoz képest.  Reméljük, hogy sikerült egy kis örömöt okozni vendégeink lelkében az iskolánkban töltött villámlátogatás alatt. Elköszönéskor egy kis csomagot is küldtünk útravalóként Szatymaz értékeivel.